"Lemowisko" - projekt z okazji 100. urodzin Stanisława Lema


Celem projektu było przybliżenie młodszym pokoleniom życia i twórczości wybitnego pisarza science-fiction Stanisława Lema. Projekt przybrał formę ogólnopolskiego konkursu literackiego "Polska Przyszłości", który był skierowany jest do młodzieży szkół średnich klasy 1-2. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy konkursowej w formie tekstu literackiego, która zaprezentuje ich wizję przyszłości Polski przez pryzmat potencjalnego rozwoju technologicznego oraz jej przyszłego wpływu na różne dziedziny życia w Polsce. Organizatorzy nie sprecyzowali ram czasowych prezentowanej wizji - mogła ona dotyczyć zarówno najbliższych 20, 50, jak i 80 lat.

Tekst literacki w formie np. wypracowania, eseju rozprawki musi mieć objętość nie mniejszą niż dwie strony A4 i był oceniany przez profesjonalne jury konkursowe złożone z ekspertów science-fiction oraz osób zajmujących się twórczością Stanisława Lema Głównymi nagrodami w konkursie były laptopy marki Lenovo wraz z torbą, myszką, słuchawkami oraz pakietem Office 365 Personal. Dla pierwszych 2 tysięcy uczestników zaś przewidziano upominki w postaci koszulki i kubka z wizerunkiem Stanisława Lema.

W konkursie wzięło udział kilkaset osób z kilkudziesięciu szkół w całej Polsce, a jego uroczyste rozstrzygnięcie nastąpiło podczas całodniowego kongresu online "LEM'x", gdzie poza ogłoszeniem wyników przeprowadzone debatę oraz szereg rozmów dotyczących życia, twórczości oraz inspiracji książkami i opowiadania Stanisława Lema. Na kongresie miała również miejsce premiera krótkiego filmu inspirowanego życiorysem wielkiego mistrza.

Partnerami projektu byli: Fundacja ORLEN, Fundacja PFR, State of Poland, Fundacja Lotto oraz Fundacja ARP.

W gronie partnerów medialnych znaleźli się: ISBtech, Fahrenheit, Radio Bezpieczna Podróż oraz LubimyCzytac.pl.

Bardziej szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na oficjalnej stronie projektu: https://www.lemowisko.pl/.

Partnerzy