"Inwestycje, czyli szansa na rozwój" - projekt internetowy
„Inwestycje, czyli szansa na rozwój” to cykl wywiadów internetowych, prezentujących najważniejsze dla polskiej gospodarki oblicza inwestowania. Rozmowy z ekspertami prowadzone były przez Ernesta Bodziucha, dziennikarza ekonomicznego z ponad 20-letnim doświadczeniem telewizyjnym i rynkowym, obecnie związanego z
Telewizją Polsat i dotyczyły::Trójmorza, budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz nakładów na rozwój i szkolenia pracowników.
Gościem pierwszego odcinka był Mateusz Walewski, Główny Ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego, który opowiedział o charakterystyce Trójmorza jako naturalnego regionu dla ekspansji polskich firm, które chcą się rozwijać i inwestować za granicą. Skąd wziąć na to pieniądze? Czy pozyskiwanie finansowania na zagraniczne inwestycje jest skomplikowane? To jedne z wielu pytań, na które odpowiadał ekspert.
Drugi odcinek poświęcony był inwestowaniu w rozwój i szkolenie pracowników. – Wiele firm zapomina o konieczności inwestowania w ten obszar swojej działalności, a przecież jest to konieczne jeśli chcemy zachować zdrowy rynek pracy – szczególnie w kontekście starzejącego się społeczeństwa – przekonywał Ernest Bodziuch, prowadzący program. Jego gość, dr Jakub Sawulski, Kierownik zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym, określił jakie środki i czy w ogóle polskie przedsiębiorstwa inwestują w swoich pracowników oraz dlaczego jest to konieczne dla ich dalszego, dynamicznego rozwoju.
Ostatni odcinek dotyczył budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, mającego być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym. O szczegółach tego projektu inwestycyjnego prowadzący rozmawiał z Mikołajem Wildem, prezesem zarządu CPK. Internauci dowiedzieli się między innymi, jaki będzie koszt budowy portu oraz jaki zwrot z inwestycji przyniesie każda zainwestowana w niego złotówka.
Wszystkie wywiady dostępne są w kanale YouTube "Szczerze o pieniądzach", którego pomysłodawcą Ernest Bodziuch.
Realizatorem całego projektu jest Fundacja Forum Zrównoważonej Technologii, natomiast głównym partnerem - Fundacja State of Poland.
W gronie patronów medialnych projektu znaleźli się: ISBnews, BiznesTuba.pl, Comparic.pl, BusinessJournal.pl, Capital24.tv oraz kanał video „Szczerze o pieniądzach”.